Jak wybrać projektanta wnętrz? Mój punt widzenia.

Jak wybrać projektanta wnętrz?

 

Jak wybrać projektanta wnętrz? Czy  warto postawić na profesjonalistę?

W dzisiejszym artykule zastanowimy się jak wybrać projektanta wnętrz? Przeprowadzę Cię przez całą ścieżkę i pokażę Ci kolejne kroki nad którymi powinieneś się pochylić, podczas poszukiwań odpowiedniej osoby.

Można wyróżnić 3 przypadki, w których decydujesz się na projektanta wnętrz:

a) chcesz oddać się w ręce specjalisty, potrzebujesz jego pomocy bo błądzisz i rysunki wykonawcze są niezbędne

b) nie masz czasu samodzielnie zająć się swoim projektem chodzeniem po sklepach

c) jesteś inwestorem i potrzebujesz rysunków technicznych

Powodów może być wiele. Tylko jak zdecydować się na tego właściwego? Osobiście uważam, że nie da się z każdym złapać flow. A to bardzo ważne, żeby się rozumieć i współpracować, mamy wtedy duże szanse, że projekt spełni bardziej nasze oczekiwania bo daliśmy więcej cennych wskazówek.

Usługa projektanta wnętrz pomoże Ci w realizacji własnych koncepcji lub odciąży Cię całkowicie z tego procesu. Podpowiedzi fachowca z branży będą bardzo cenne również w sytuacji, gdy nie masz sprecyzowanych oczekiwań i nie śledzisz trendów wnętrzarskich. Dlatego dziś chciałabym Ci podpowiedzieć: jak wybrać projektanta wnętrz i czym kierować się podczas wyboru.

   

Przechodząc do meritum, na co zwrócić uwagę przy wyborze projektanta?

 

Zakres projektu

Nie każdy projektant oferuje swoje usługi w tym samym zakresie. Może stworzyć jedynie koncepcję wnętrza, projekt wykonawczy lub dodatkowo objąć cały projekt nadzorem autorskim. Nie każdy takie nadzory oferuje. Ja jestem tego najlepszym przykładem. Robię projekty na terenie całej Polski, ale nadzór oferuję tylko w niektórych miastach Polski. Warto więc dokładnie przeszukać stronę internetową i sprawdzić, czy wybrany przez nas specjalista zapewni realizację projektu w zakresie, którego potrzebujemy, albo czy możemy zrezygnować z punktów, które nas nie interesują. Może się okazać, że projektant nie podejmie się projektu pod klucz i zakupów za klienta.

Podstawowa wersja projektu kompleksowego zawiera:

a.) układ funkcjonalny

b.) mooboard

c.) wizualizacja

d.) dokumentacja techniczna

e.) lista wyposażenia

Cennik – ile kosztuje projekt wnętrza?

Zanim zaczniesz porównywać stawki i oferty projektantów wnętrz, zadaj sobie ważne pytanie: ile warta jest dla Ciebie praca projektanta? Czy proponowana wycena takiej usługi odpowiada wartości, jaką w niej widzisz? Kwota jaką biorą projektanci, wnętrz za swoje usługi nie jest mała, wynika to z wielu bardzo ważnych czynników. Każdy projekt to oddzielne wyzwanie. Projektant każdorazowo musi przyjrzeć się sytuacji oraz rozważyć wiele aspektów technicznych. Jest to usługa na indywidualne zamówienie i projekt raz wykonany nigdy nie jest wykorzystywany na inne projekty. Tego t6pu usługi zawsze kosztują więcej. Mnogość materiałów i produktów jakie mamy na rynku i które trzeba zbadać jest pracochłonna. Jest także wiele czynników które nie wydać na pierwszy rzut oka.

Cena pracy architekta wnętrz zależy przede wszystkim od powierzchni obiektu i ustalonego zakresu prac. Opłata pobierana jest w przeliczeniu za metr kwadratowy.

Obecnie na rynku szacuje się poniższe stawki za projekt:

a.) koncepcyjny 100-140 zł m2 netto

b.) kompleksowy 140-190 m2 netto

c.) projekt z nadzorem 190-250 m2 netto

Ja dla swoich klientów stworzyłam kalkulator szacunkowej ceny projektu wnętrza. Dzięki niemu klient może sprawdzić samodzielnie czy cena mu odpowiada jeszcze zanim poprosi mnie o szczegółową wycenę jego wnętrza.

Na koszt usługi wpływa również rodzaj nieruchomości – domu, mieszkania, czy obiektu komercyjnego. Duże znaczenie ma miasto, w którym działa projektant wnętrz – najczęściej w tych największych zapłacisz więcej. Część specjalistów nie podejmuje zleceń, jeśli budżet klienta jest niższy od określonego przez nich minimum. Musisz też liczyć się z tym, że podobna granica może dotyczyć minimalnej powierzchni, którą dysponujesz. Z drugiej strony miej też świadomość, że niskie stawki biorą się często z braku doświadczenia i pewności siebie.

Lokalizacja – na miejscu czy online?

Czy projekt, jakiego potrzebujesz, wymaga obecności projektanta na miejscu? Jeśli nie, możesz swobodnie przebierać w szerokiej ofercie projektantów nie tylko w Polsce, ale także za granicą-wiele prac projektowych można z olbrzymim powodzeniem poprowadzić online! Rzetelna dokumentacja, dobra komunikacja na linii projektant-klient i mądre korzystanie z dobrodziejstw Internetu to dla takiej współpracy klucz do sukcesu.

Jeżeli jednak zależy Ci na osobistym kontakcie, cenisz sobie możliwość spotkań na żywo, lub Twój projekt jest nietypowy lub wyjątkowo wymagający, być może warto poszukać specjalisty z Twojej okolicy.

W obecnych czasach projekt online nie jest już problemem. Ja funkcjonuje tak od dłuższego czasu i nie stanowi to nigdy problemu ani dla mnie, ani dla klientów. Narzędzia które opracowałam są tak dobrane aby klient miał dostęp do projektu 24/7, a komunikacja była bardzo sprawna.

Portfolio i doświadczenie, czyli resume projektanta

 

Portfolio, czyli zdjęcia zrealizowanych projektów, pozwolą Ci sprawdzić, jaki styl wnętrzarski, funkcje i rozwiązania czy materiały preferuje dany projektant. Określisz więc, czy jego estetyka jest Ci bliska, a poziom realizacji odpowiednio wysoki. Dzięki portfolio poznasz rozwiązania, jakie stosuje projektant i czy wśród nich są takie, które najbardziej Ci odpowiadają.

Bogate portfolio wskazuje także na doświadczenie wybranego specjalisty – pokazuje ilość i jakość wykonanych projektów. Zazwyczaj są one przedstawione w formie zdjęć lub wizualizacji tak jak na jednej z najczęściej odwiedzanych zakładek na mojej stronie. Co ciekawe jednak, w przypadku portfolio nie zawsze więcej znaczy lepiej i odwrotnie! Nadmiar pracy często powoduje, że projektanci nie mają czasu na dzielenie się w sieci wszystkimi swoimi pracami, a są i tacy, którzy wrzucają ich ogrom, choć… ich poziom kuleje.

Czas realizacji projektu wnętrz

Wykonanie projektu jest bardzo czasochłonne. Dlatego musisz nastawić się na to, że nie jest to usługa, którą otrzymasz „od ręki”. Co więcej, do najlepszych w branży często ustawia się kolejka oczekujących. Dlatego warto dużo wcześniej zaplanować kontakt z architektem wnętrz. Realizacja projektu wymaga spotkania, uzgodnienia wielu szczegółów, a czasami jeszcze poprawek. Wszystkie ewentualne zmiany musisz zaakceptować. Liczy się więc nie tylko czas projektanta, ale także Twój – w praktyce oznacza to minimum 1,5 miesiąca intensywnej współpracy.

Ja swoje terminy staram się aktualizować nad zakładką oferta. Tak, aby klient z góry wiedział z jakim wyprzedzeniem warto się do mnie zgłaszać.

Komunikacja z klientem i zrozumienie jego potrzeb – moje sposoby

Dobry kontakt z projektantem gwarantuje, że usługa spełni Twoje oczekiwania. Dlatego ważne jest, abyście znaleźli nic porozumienia. Rolą projektanta wnętrz jest przede wszystkim jak najlepsze zrozumienie Twoich potrzeb i oczekiwań. W oparciu o Twoją wizję ma zaproponować rozwiązania, które pozwolą ją zrealizować, a branżowy żargon przełożyć na zrozumiały dla Ciebie język.

Profesjonalny projektant stanie na głowie, żeby komunikacja między wami przebiegała sprawnie i skutecznie. Na pomoc przychodzi nam Internet – sama często korzystam z narzędzi takich jak dysk Google do wygodnego przesyłania plików,  Formly do organizacji pracy, Whiteboard, czyli cyfrową tablicę czy Ms Teams oraz wiele wiele innych.

Projekt

Również sam projekt, który otrzymasz, powinien być dla Ciebie czytelny. Może mieć postać wizualizacji 3D, panoramy 360 czy przedstawiać jedynie układ funkcjonalny, czyli rzut z góry. Szczegółowa wizualizacja uwzględnia rozmieszczenie mebli, źródła światła, gradację kolorów. Zwróć uwagę na to, czy wszystkie ustalenia zostały uwzględnione w projekcie i nie bój się zadawać pytań.

Zdarza się, że projektant forsuje własną wizję i urządza przestrzeń wbrew wcześniejszym ustaleniom. Wnętrze Twojego domu ma służyć przede wszystkim domownikom. Pamiętaj, że nie musisz wprowadzać zaproponowanych rozwiązań wbrew sobie, a elastyczność i realizowanie wizji klienta to jedna z ważniejszych cech, która powinien posiadać projektant wnętrz. Cena za brak porozumienia to utrata zaufania i niezadowolenie z usługi.

To chyba jedne z najistotniejszych czynników, na które zwróciła bym uwagę. Wybór projektanta to nie lot w kosmos, ale każdy chce dobrze trafić 🙂

Projektant wnętrz – warto czy nie warto?

Choć współpraca z projektantem może być jedną z najlepszych „mieszkaniowych” inwestycji, to w niektórych sytuacji… można (a nawet warto) z niej zrezygnować. Jeżeli z łatwością potrafisz wyobrazić sobie, jak powinny wyglądać Twoje wnętrza, znasz zasady ergonomii, masz czas i pieniądze na samodzielne eksperymenty, a co więcej – smykałkę do urządzania wnętrz czy remontów, być może wcale nie potrzebujesz projektanta. Jeśli nie zmieniasz układu wnętrza, a chcesz po prostu je odświeżyć, albo dysponujesz ograniczonym budżetem, w którym ciężko zmieścić profesjonalny projekt, taka współpraca również nie jest konieczna.

Jednocześnie powodów, dla których warto zatrudnić projektanta, jest naprawdę wiele:


✔ dobry projektant ma wyczucie smaku i zna się na swojej pracy,
✔ wysłucha i zrozumie Twoje potrzeby,
✔ przeprowadzi z Tobą wywiad i odnajdzie to, czego potrzebujesz,
✔ jest na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami i produktami,
✔ ma wiedzę, doświadczenie i talent,
✔ wie, które kolory będą ze sobą dobrze wyglądać, a które nie,
pokaże Ci, jak w pełni wykorzystać potencjał Twojego mieszkania,
✔ poda Ci rozwiązania, na które Ty byś nie wpadła,
✔ podpowie, w które elementy wyposażenia warto inwestować, a w które przeciwnie,
✔ zaoszczędzi Twój czas i zajmie się szukaniem odpowiednich produktów,
✔ rozwiąże problemy na etapie projektowania, zanim Ty je zobaczysz,
✔ wykona wizualizację, abyś mógł zobaczyć, jak będzie wyglądać wnętrze, zanim jeszcze zacznie się demolka,
✔ przygotuje odpowiednie rysunki dla wykonawców i branżystów,
✔ przypilnuje ekipy budowlanej, aby wykonywała prace zgodnie z projektem,
zadba o Twój spokojny sen.

 

Projektant wnętrz – co powinieneś jeszcze wiedzieć, zanim wybierzesz?

Chcąc wybrać profesjonalnego projektanta wnętrz, warto zwrócić uwagę również na to, czy pogłębia on wiedzę ze swojej branży. Świadczy o tym jego udział w specjalistycznych szkoleniach, konferencjach czy targach nowości. Takie spotkania często owocują w tym, że projektant zaopatrzony jest w niezbędne próbniki do pracy co znacznie ułatwia prace i daje większy wachlarz możliwości.

Zadaniem projektanta wnętrz jest mądre i ergonomiczne urządzenie wnętrza. Znalezienie odpowiedniej osoby, której powierzysz to zadanie to początek udanej współpracy.

Mam nadzieję, że już wiesz jak wybrać projektanta wnętrz, jeśli spodobał Ci się mój artykuł, to proszę podeślij go znajomym , którzy też zadają sobie to pytanie, dziękuję za Twój czas!

 
 
Brak komentarzy
Zostaw odpowiedź