20 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK O PROJEKTOWANIU WNĘTRZ

 

Lato w pełni! To dobry czas, aby pobujać się w hamaku przy dobrej książce, dlatego dziś zapraszam Was na wpis o książkach związanych z projektowaniem wnętrz.

 

Od dziecka projektowanie wnętrz było moim zainteresowaniem, które z czasem przekształciło w wymarzoną pracę. Początek tej ścieżki nie był jednak tak łatwy i oczywisty zwłaszcza, gdy jako młoda dziewczyna nie wiedziałam od czego zacząć. Było to już parę ładnych lat temu i nie było tak powszechnie dostępnych materiałów w internecie, tematycznych grup dyskusyjnych czy kanałów na Youtube, które w prosty i przystępny sposób odpowiedziałyby na moje pytania. Oczywistym wyborem wydawały się książki, które mogłyby stanowić dla mnie punkt startowy, który wskazałby mi kierunek rozwoju i pokazałby z czym w praktyce wiąże się projektowanie wnętrz. To jednak również wymagało sporo czasu na poszukiwaniach wartościowych pozycji, które na szczęście w ostatnich latach pojawiają się coraz częściej i pokazują od podstaw z czym wiąże się ta profesja. Stąd powstał ten wpis żeby oszczędzić Ci czasu na mozolnych poszukiwaniach. Poniżej masz gotową listę wybranych 20-stu tytułów, które uważam za swego rodzaju nice-to-have współczesnego architekta wnętrz. Dzięki tym pozycjom możesz poznać różnorodne zagadnienia związane bezpośrednio i pośrednio ze światem wnętrz co nie zawsze jest takie oczywiste a znacząco poszerza horyzonty 

w podejściu do projektowania. Jednocześnie uprzedzam pytanie: a co z e-bookami? To jest osobna historia, której poświęcę osobny wpis w najbliższym czasie, więc zapraszam do newslettera, żeby być na bieżąco z najnowszymi materiałami 🙂

 

only design 20 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK O PROJEKTOWANIU WNĘTRZ 2 ps
Moja biblioteczka wnętrzarska
1. Od inspiracji do realizacji

 

Ta książka to swoisty poradnik aranżacji wnętrz. Oprócz zagadnień takich jak inspiracje, style we wnętrzu, kolory autorka przeprowadza czytelnika przez dylematy z jakimi mierzy się inwestor w trakcie remontu. Agnieszka Pasieka-Adamek to autorka wielu ebooków, kursów i webinarów ma bardzo praktyczne podejście w przekazywaniu wiedzy. Stara się przekazać maksimum informacji w krótkim kompendium. Nie ma lania wody. Często jako praktyk wracam do tej książki sprawdzić np. charakterystykę paneli pływających, czy rodzaje uchwytów i szyldów. 

 

Dla kogo?: Dla tych którzy chcą samodzielnie urządzić dom, Dla początkujących wnętrzarzy, Dla miłośników wnętrz.

Autor: Agnieszka Pasieka-Adamek

Cena z okładki: 65zł

 

2.Poczuj się jak w domu

Książka w genialnie prosty sposób odpisuje jak stworzyć funkcjonalny, harmonijny dom. Autorka w odróżnieniu do innych publikacji nie zawarła kolorowych zdjęć rodem z pinteresta. Skupia się bardziej na technicznych aspektach. Kluczowe wskaźniki, wysokości, formy,  i proporcji. Autorka dotyka wielu technicznych aspektów. jaką wysokość i głębokość powinien mieć stopień. 

Osobiście sądzę, że ta książka to taki Neufert* w uproszczonej formie. 

 

Dla kogo?: Dla osób w trakcie lub po studiach i kursach, które chcą rozwijać fachową wiedzę i projektować zgodnie ze współczesnymi wymaganiami

Autor: Frida Ramstedt

Cena z okładki: 59,99zł

3. mieszkaj pięknie

 

Jest to lekka pozycja o aranżacji wnętrz, o metamorfozach, DIY, kolorach lub dodatkach. Książka zawiera wiele pomysłów na zaaranżowanie swojego domu w myśl hasła do it yourself. Dla odmiany Znajdziesz w niej wiele zdjęć i obrazków z aranżacjami. Jeśli lubisz rękodzieło, malowanie, szycie i tym podobne znajdziesz tu wiele inspiracji. 

 

Dla kogo?: Dla osób które chcą własnymi rękami i małym kosztem odświeżyć i odmienić swoje wnętrze 

Autor: Jagoda Kutkowska

Cena z okładki: 44,90zł

 

4. Żyj wabi sabi (Japońska sztuka odnajdywania piękna w niedoskonałości)

 

To książka o sztuce odnajdywania szczęścia w małych rzeczach, o sztuce goszczenia u siebie przyjaciół, rodziny. Pomaga ujrzeć piękno w niedoskonałościach, w wyszczerbionej ceramice o. W książce znajduję się kilka przepisów, sposoby nakrywania do stołu, spojrzenie na bliskość natury. Dwa słowa o Francji, Włoszech. 

 

Dla kogo?: Dla osób ciekawych świata, i innych kultur

Autor: Julie Pointer-Adams

Cena z okładki: 39,90zł

 

4. ikea na nowo

Kiedy myślisz, że Ikea nie może Cię już zaskoczyć…znowu zaskakuje. Kronika urządzania wnętrze jest pisana na nowo językiem szwedzkim. To zbiór pomysłów na przerobienie istniejących produktów ikei i stworzenie z nich czegoś nowego. Pokazuje trend „Zrób to po swojemu” To skarbnica pomysłów jak pięknie i praktycznie przerobić meble ikei i nadać im jeszcze więcej wartości. Projekty zostały podzielone według stopnia trudności: łatwy, średni, trudny.

 

Dla kogo?: Dla majsterkowiczów którzy z codziennych przedmiotów chcą zrobić coś indywidualnego

Autor: Isabelle Bruno, Christine Baillet

Cena z okładki: 49zł

7. Dizajn na codzień

Myśląc o dizajnie wyobrażamy sobie wymyślne kształty, niebanalne formy i luksusowe przedmioty. Tymczasem dizajn jest wszędzie: “[…] bo w pewnym sensie wszyscy jesteśmy dizajnerami, którzy świadomie projektują swoje życie, wnętrza, sposoby wykonywania poszczególnych czynności.” Oznacza to, że dizajn stanowi dużą część naszego życia, z którą obcujemy na co dzień.

Podręcznik jest jedną z najciekawszych popularnonaukowych publikacji z dziedziny architektury i budownictwa na polskim rynku wydawniczym. Jego treść składa się z siedmiu rozdziałów, a każdy z nich zawiera od sześciu do trzynastu podrozdziałów. Takie ułożenie pozwala na wybiórcze czytanie interesujących nas fragmentów, aczkolwiek warto poświęcić czas na przeczytanie całości ze względu na ilość wiedzy zawartej w książce.

„Dizajn na co dzień” stanowi kompendium specjalistycznej wiedzy, ale jego konstrukcja pozwala na zrozumienie omawianych kwestii także laikom. Norman najpierw wprowadza do stosowanej przez niego terminologii za pomocą anegdot z życia własnego lub swoich znajomych. W gawędziarski sposób oswaja ze znaczeniem takich terminów, jak afordancja, mapowanie czy modele koncepcyjne, przybliżając nas do znaczenia projektowania zorientowanego na użytkownika.

Jeden z ciekawszych rozdziałów stanowi ten poświęcony “psychopatologii rzeczy codziennych” i błędom w projektowaniu.  Za tym barwnym tytułem kryje się opowieść o złożoności nowoczesnych urządzeń, których projektanci muszą być ekspertami nie tylko w dziedzinie technologii, ale i psychologii.

Jeśli użytkownik nie radzi sobie z użytkowaniem jakiegoś przedmiotu, to zazwyczaj nie ze swojej winy, ale z winy złego dizajnu. “Jesteście za bardzo logiczni. Projektujecie z myślą o użytkownikach, jakich chcielibyście mieć, a nie takich, jakich naprawdę macie”, mówi autor. Dzięki lekturze dowiadujemy się, na czym polega mechanizm powstawania błędów, przeczytamy parodię dochodzenia przyczyn katastrofy lotniczej Amerykańskich Sił Zbrojnych i poznamy sposób, w jaki z błędami radzi sobie Toyota.

Czymkolwiek zajmujemy się na co dzień, po tej lekturze zupełnie inaczej spojrzymy na otaczające nas przedmioty!

Pierwsze polskie wydanie kultowej książki poświęconej projektowaniu. Od czego zależy, czy przedmiot jest dobrze lub źle zaprojektowany? Kiedy spełnia on oczekiwania użytkowników, a kiedy zaspokaja wyłącznie ambicje projektanta? Co sprawia, że jedne przedmioty przechodzą do historii, a inne ulegają zapomnieniu? Donald Norman, amerykański psycholog kognitywny i projektant, wnikliwie i ze swadą opowiada o tym, na czym polega funkcjonalność projektowania i na czym opierają się nasze relacje z przedmiotami. Fascynująca lektura nie tylko dla adeptów wzornictwa przemysłowego i dizajnu.

Dla kogo?:

Autor: Don Norman

Cena z okładki: 59zł

8. podstawy rysunku architektownicznego
9. design historia projektowania
10. neufert historia projektowania architektowaniczno-budowalnego
11. homebook design vol. 5 i vol. 7
13. zarys historii architektury

To podręcznik starej daty do którego mam szczególny sentyment. Upolowałam go na jakiejś wystawce staroci i jest z 1963r. Jest to krótki przegląd historii architektury napisany w oparciu o tło historyczne. 

6. cudowna moc roślin

 

Książka jest pośrednio związana z wnętrzami, dotyczy roślin. Nie rzadko jest to ważny element aranżacji wnętrza. Sama często szukałam roślin do biur które pochłaniają formaldehyd wytwarzany przez monitory i drukarki. Dzięki tej książce znajduję zawsze jakąś ciekawą roślinę. Książka jest napisana tak jak lubię – bardzo przejrzysta, spójna kolorystycznie, krótko zwięźle i na temat, zawiera ikono-grafiki, na temat podlewania, świtała i pielęgnacji. Dodatkową ciekawostką są rozdziały:

 

– rośliny które zapewniają spokój i relaks

– rośliny które zapewniają świeże powietrze

– rośliny które zapewniają dobry sen

– rośliny zmniejszające stres

– rośliny w miejscu pracy itp.

 

 

Dla kogo?:

Autor: Fran Bailey

Cena z okładki: 39,99zł

 

Brak komentarzy
Zostaw odpowiedź